„Ratuj!” bezdomniaki przed kleszczami

14 maja 2018

Ruszyła internetowa zbiórka przeciwkleszczowych preparatów dla bezdomniaków – to wszystko na platformie www.dlaSchroniska.pl.

W lasach, wysokich trawach, parkach, na wybiegach, polanach i miejskich trawnikach – kleszcze sieją realne zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.
- Podczas aktywności na świeżym powietrzu nie trudno o takiego „pasażera na gapę”. Niełatwe jest przejrzenie sierści jednego zwierzaka ze stuprocentową pewnością, że nie ma on na sobie kleszcza, a schroniska i fundacje mają często po kilkadziesiąt czy nawet kilkaset podopiecznych. Przy takiej liczbie staje się to wręcz niemożliwe. - mówi Mariusz Tauber ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Żyrardowie - Ratunkiem są dla nas przeciwkleszczowe preparaty. Najlepiej działają te uznawane za leki i certyfikowane, ale niestety to spory wydatek. Dlatego apelujemy o pomoc i przyłączenie się do akcji „Ratuj!”. - dodaje.
W ramach tej akcji zbierane będą obroże dla psów i kotów. Pozwolą one zabezpieczyć schroniskowe zwierzaki przed związanym z kleszczami śmiertelnym zagrożeniem aż do ośmiu miesięcy. Z kolei krople do aplikacji na skórę czworonoga służyć będą do czterech tygodni. Te produkty działają na pasożyty odstraszająco, zapobiegając tym samym ich wczepieniu w skórę zwierzaka i zmniejszając ryzyko zarażenia groźnymi chorobami.

Co dokładnie trzeba zrobić, aby pomóc? 
O ile zabezpieczenie jednego czworonoga przed kleszczowym niebezpieczeństwem nie jest aż tak trudne, to schroniska i fundacje opiekujące się psami i kotami zmagają się z tym wyzwaniem w skali nawet kilkaset większej. Teraz w ochronę przed tymi pajęczakami podopiecznych kilkudziesięciu tego typu placówek z całej Polski możesz włączyć się również Ty.
Niewiele potrzeba, aby podarować bezdomnym zwierzakom preparaty przeciwkleszczowe. Wystarczy wejść na platformę www.dlaSchroniska.pl, a następnie wybrać z listy kilkudziesięciu placówek z całej Polski tę, którą chce się wesprzeć, jednego z jej podopiecznych oraz środki, które planujemy mu ufundować.
- Zdajemy sobie sprawę z tego, że koszt tego rodzaju produktów jest stosunkowo wysoki, dlatego, jeśli ktoś nie może sobie pozwolić na ich sfinansowanie w całości, można kupować na rzecz poszczególnych schronisk i fundacji także „cegiełki” o wartości 10 zł, które zostaną przeznaczone na środki przeciwkleszczowe - mówi Michalina Zabłocka, prezes Fundacji NaszeZoo.pl, organizującej zbiórkę „Ratuj!” - Akcję „Ratuj!” organizujemy już po raz trzeci, właśnie po to, by umożliwić pomaganie bezdomnym zwierzakom każdemu, komu na sercu leży ich dobro. Zależy nam też na tym, by ten proces był jak najprostszy, dlatego też przypomina on zakupy w sklepie internetowym – wystarczy dostęp do internetu, kilka minut i chociażby 10 zł. Darczyńcy nie muszą jednak przejmować się kosztami dostawy, bo pokrywają je organizatorzy – dodaje.

Wśród najbardziej znanych chorób odkleszczowych wymienia się boreliozę, która może doprowadzić m.in. do ślepoty, paraliżu i zmian psychicznych, a także babeszjozę, konsekwencją której bywa niewydolność wątroby oraz nerek, a nawet śmierć czworonoga.
Ślina niektórych gatunków tych pasożytów może także powodować paraliż kleszczowy, objawiający się u psów częściowym niedowładem, porażeniem mięśni oraz zaburzeniami koordynacji. Te małe pajęczaki mogą przenosić także m.in. wirusowe zapalenie mózgu, które w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci zwierzaka. Teraz każdy z nas może włączyć się w profilaktykę tych chorób wśród bezdomnych czworonogów z całej Polski, m.in. z Warszawy, Poznania, Łodzi, Katowic, Wrocławia, Białej Podlaskiej czy Rzeszowa. Akcja „Ratuj!” potrwa do końca czerwca.

Fundacja NaszeZoo.pl powstała w grudniu 2015 r. Jej celem jest wspieranie bezdomnych zwierząt, które zostały źle potraktowane w wyniku zdarzeń losowych lub celowej działalności człowieka. Członkowie Fundacji ratują i leczą czworonogi, wspierają schroniska, edukują i propagują humanitarne traktowanie zwierząt, a także tworzą nowoczesne narzędzia online, które ułatwiają pomaganie. Pod jej egidą działa między innymi charytatywna akcja dlaSchroniska.pl, dzięki której psy i koty można wspierać przez internet.

AKCJA PROMOCYJNA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz